Doradzimy i odpowiemy na wszystkie pytania!

Rozwój wcześniaka – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!

Jeżeli jesteś rodzicem wcześniaka, to na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że jego rozwój różni się od rozwoju noworodka urodzonego w terminie. Jednak pamiętaj, że te rozbieżności wcale nie oznaczają, że Twój maluszek wzrasta nieprawidłowo. Każde dziecko to przypadek, który należy rozpatrywać indywidualnie. Zastanawiasz się nad tym, na co powinieneś zwrócić uwagę? Jak wspierać rozwój wcześniaka? Co jest dobrym, a co alarmującym sygnałem? Czytaj dalej, a rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości!

Kiedy dzieci określane są jako wcześniaki?

Jeżeli dziecko zostało urodzone przedwcześnie, między 22 a 37 tygodniem ciąży, określane jest mianem wcześniaka. Ze względu na dużą rozpiętość czasu, w którym nastąpił poród, w tej grupie znajdują się dzieci o bardzo zróżnicowanym stopniu rozwoju. Niektóre z nich szybko nadrabiają swoje braki względem maluchów urodzonych o czasie, jednak inne potrzebują specjalistycznej pomocy lekarskiej, aby mogły być utrzymane przy życiu. Ze względu na to wcześniaki można podzielić na 3 grupy – bardzo skrajne wcześniactwo (22-28 tydzień ciąży), skrajne wcześniactwo (28-32 tydzień ciąży) oraz późne wcześniactwo (32-37 tydzień ciąży).

Od czego zależy rozwój wcześniaka?

Zbyt wcześnie urodzone dzieci są zdecydowanie słabsze niż te urodzone o czasie. Mogą mieć problemy z układem oddechowym lub sercowo-naczyniowym, a przy tym także są podatne na różne infekcje. Przez to często ich odruchy lub napięcie mięśniowe również rozwijają się nieco inaczej. Od czego zależy tempo rozwoju wcześniaka? Znaczenie ma np. stan układu nerwowego oraz otoczenie maleństwa. Niedotlenienie dziecka lub pojawiające się wylewy okołokomorowe mogą być dla niego niebezpieczne. Niekiedy skutkują one spowolnieniem rozwijania się, a nawet uszkodzeniem wzroku, słuchu lub zaburzeniami emocjonalnymi. Jednak troskliwa i czuła opieka rodziców oraz specjalistów to czynniki, które dają bardzo dużą szansę na prawidłowe wzrastanie tego małego człowieka – bez obaw o jego funkcjonowanie w przyszłości.

Czym jest wiek korygowany?

Wiek korygowany to nic innego jak dane, które ułatwiają poprawne określenie etapu rozwoju wcześniaka. To właśnie ten wiek bierze się pod uwagę, oceniając prawidłowe wzrastanie dziecka. Jak się go określa? To nic trudnego! Wystarczy, że odejmiesz od wieku dziecka tyle czasu, ile dzieliło jego narodziny od terminu porodu ustalonego przez lekarza. Upraszczając – jeżeli Twój maluch obecnie ma pół roku, ale urodził się miesiąc za wcześnie, jego wiek korygowany to 5 miesięcy. Oznacza to, że jego umiejętności powinny być mniej więcej takie, jakie posiada 5-miesięczne dziecko.

Rozwój wcześniaka – co powinieneś wiedzieć?

Z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc Twoje dziecko będzie zwiększało zarówno masę swojego ciała, jak i jego wielkość. Aby dokładnie kontrolować tempo jego rozwoju, koniecznie musisz regularnie notować jego wagę, wysokość oraz obwód klatki piersiowej i głowy. Na tej podstawie sprawdzaj jego wyniki na specjalnej siatce centylowej dedykowanej wcześniakom. Jeżeli regularnie będziesz kontrolować te dane, będziesz mógł mieć rękę na pulsie, dokładnie sprawdzając poziom rozwoju Twojego dziecka.

Jak ocenić rozwój psychoruchowy wcześniaka?

Określenie rozwoju psychoruchowego maleństwa wcale nie jest takie proste. Na tę kwestię składa się wiele elementów, takich jak możliwości ruchowe, poznawcze, a także emocjonalne i intelektualne wcześniaka. Aby móc poprawnie ocenić jego możliwości, konieczne będzie określenie wieku korygowanego. Na jego podstawie sprawdzaj, jakie powinny być aktualne umiejętności maleństwa. Zwracaj uwagę na to, czy dziecko skupia swój wzrok na przedmiocie i wodzi za nim oczami, czy jest aktywne, czy chwyta zabawki. Istotne jest również to, jak reaguje na różnego typu odgłosy lub czy samo wydaje dźwięki. Co powinno zapalić w Twojej głowie czerwoną lampkę ostrzegawczą? Wiotkie ciało dziecka, apatia lub to, że nie próbuje ono podnosić główki to zaledwie kilka z sygnałów, które powinny być szybko konsultowane ze specjalistą. Jak wspierać rozwój wcześniaka?

Jak opiekować się wcześniakiem w domu?

Aby Twoje dziecko mogło się dobrze rozwijać już od pierwszych chwil razem, musisz zapewnić mu odpowiednią pielęgnację. Choć taki proces będzie wymagał od Ciebie jako młodego rodzica wiele zaangażowania, to jednak dzięki temu zapewnisz swojemu maleństwu bezpieczne warunki do wzrastania i nabywania nowych umiejętności. O co powinieneś się zatroszczyć, kiedy wcześniak trafi do domu?

Odpowiednie warunki w domu

Wcześniaki wymagają bardzo wiele uwagi od rodziców, dlatego ze względów bezpieczeństwa dziecko powinno spać w Twoim pokoju. Takie rozwiązanie pozwoli Ci stale monitorować stan maleństwa oraz w razie konieczności – szybko reagować. Zadbaj także o to, aby w domu nie było zbyt zimno. Najlepiej, aby temperatura oscylowała w okolicy 20 stopni Celsjusza. Zaopatrz się w ubranka delikatne dla skóry maleństwa, które zapewnią mu spokojny sen. Koniecznie zatroszcz się również o czystość w otoczeniu dziecka, nie pozwalaj także na to, by kontaktowały się z nim osoby chore. Wcześniaki są bardzo mało odporne i wszelkie drobnoustroje mogą spowodować niebezpieczne infekcje.

Właściwa pielęgnacja wcześniaka

Aby Twoje dziecko mogło cieszyć się dobrym samopoczuciem oraz komfortem, zadbaj również o odpowiednią pielęgnację i ochronę jego delikatnej skóry. Stosuj odpowiednie preparaty, które zapobiegają powstawaniu odparzeń. Zapewniaj mu wiele spokoju, czułości i miłości. Wbrew pozorom częste przytulanie takiego maleństwa jest niezwykle ważne.

Miej kontakt z lekarzem

Jeżeli Twoje dziecko to wcześniak, koniecznie pamiętaj o wszystkich obowiązkowych wizytach u lekarza. Staranne monitorowanie stanu Twojego malucha pozwoli na szybkie wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości. Stała opieka medyczna w przypadku wcześniaków jest absolutną koniecznością.

Jako rodzic musisz dokładnie kontrolować rozwój wcześniaka. Dzięki Twoim obserwacjom jego postępów będziesz pewny, że zrobiłeś wszystko, co tylko mogłeś dla dobra swojego dziecka. Jeżeli potrzebujesz wysokiej jakości ubranek czy akcesoriów dedykowanych potrzebom właśnie takich maleństw, koniecznie zapoznaj się z asortymentem naszego sklepu. Przebieraj między dostępnymi produktami i zdecyduj się na te, które najlepiej odpowiedzą na Twoje oczekiwania – na pewno ułatwią Wam one wspólną codzienność!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl