Doradzimy i odpowiemy na wszystkie pytania!

Wyprawka dla wcześniaka cz.2

          Gdy minie pierwszy strach o życie i zdrowie maluszka, zaczynamy myśleć o bardziej przyziemnych rzeczach. Kompletować ubranka, które mogłyby przydać się na początek dla naszej kruszynki. Wiem, jak trudno znaleźć w sklepach z odzieżą niemowlęcą rozmiary właściwe dla wcześniaków. Kilka lat temu matki ratowały się ubrankami dla lalek, które były odpowiednie rozmiarowo i pasowały na malutkie ciałka. Czasami udawało się w krótkim czasie sprowadzić wcześniacze ubranka z zagranicy, jednak nie każdy miał taką możliwość. Kolejną alternatywą był rynek odzieży używanej, można było szperać w małych sklepach albo na stronach internetowych. Obecnie o wiele łatwiej jest natrafić na nowe ubranka w odpowiednim rozmiarze. Wiele firm zajmujących się sprzedażą odzieży niemowlęcej wprowadziło dział dla wcześniaków i dla dzieci o niskiej wadze. Jednakże w "sieciówkach" musimy poświecić sporo czasu aby odnaleźć stosowne rozmiary i na próżno szukać w nich ubranek, które pasują na skrajnie małe wcześniaki. Sama wspominając nasze początki pamiętam to zmęczenie między sklepowymi półkami. Człowiek kursując na trasie szpital - dom marzył o chwili odpoczynku, dlatego zdecydowanie bardziej polecam znalezienie odpowiedniego sklepu w Internecie. Wówczas z łatwością dobierzemy odzież do aktualnej wagi dziecka wykończoną funkcjonalnymi zapięciami, które ułatwią ubieranie przez niedoświadczonych rodziców.

          Kompletowanie wyprawki rozpoczynamy od zakupu czapeczek, które przydadzą się przy pierwszym kontakcie "skóra do skóry" popularnie zwanym kangurowaniem. Czynność ta polega na ułożeniu dziecka w samej pieluszce na klatce piersiowej rodzica w taki sposób aby ucho maluszka znalazło się na wysokości serca opiekuna. Stymulacja tego rodzaju, zaspokaja m.in. emocjonalne potrzeby nie tylko dziecka ale i rodzica, dba o wyrównanie oddechu wcześniaka, wpływa na utrzymanie i prawidłowy rozwój laktacji. Kangurując, ciało dziecka możemy okryć kocykiem bądź przygotowanym specjalnie do tej czynności otulaczem-kokonem wykończonym po bokach gumkami. Wówczas mamy pewność, że naszemu dziecku jest ciepło i nigdzie nie podwiewa zimne powietrze. Otulacz posiada fragment bez gumki przyjemnie otulający główkę. 

          Przy okazji kolejnych zakupów możemy naszą wyprawkę poszerzyć o śpiochy, kaftaniki, body, pajacyki. Szczególną uwagę zwróćmy na rodzaje i ilość rozpięć - ułatwi nam to zakładanie ubranek. Na początek nie polecam body i koszulek zakładanych przez głowę. Skompletujmy kilka gotowych kompletów pamiętając o częstych zmianach odzieży wynikających z nadprogramowych zabrudzeń tj. ulanie pokarmu bądź zachlapanie podczas pobierania materiału do badań.

          Gdy dziecko nabierze sił lekarze powoli rozpoczną próby karmienia butelką - jest to jeden z kroków, który przybliża wyjście do domu. Na rynku jest dostępnych kilka butelek przeznaczonych dla dzieci przedwcześnie urodzonych. Szczególnie polecana przez neurologopedów jest butelka firmy dr Brown's wersja Preemie. Zastosowano w niej opatentowany system odpowietrzający, który dzięki eliminacji pęcherzyków powietrza w pokarmie, pomaga zmniejszyć problemy związane z powstawaniem kolki, czkawki i gazów u niemowląt.

          Poruszając temat karmienia warto zwrócić uwagę na specjalistyczne smoczki z serii Calmita firmy Medela. Idealnie nadają się dla wcześniaków - smoczek jest wrażliwy nawet na najsłabsze odruchy ssania. Kształtem są bardzo zbliżone do brodawki i już od pierwszych dni życia pomagają dziecku przystosować się do naturalnej metody karmienia, wspomagając instynktowne odruchy ssania, połykania i oddychania. Wszystko to ułatwia utrwalenie odpowiednich nawyków związanych z karmieniem piersią, które dzięki temu w późniejszym czasie będzie mogło przebiegać bezproblemowo.

          Każdy z rodziców wcześniaka czeka, aż jego dziecko przejdzie kilka etapów, które przybliżają je do wyjścia do domu. Gdy nadchodzi ten wyczekiwany dzień zastanawiamy się czy mamy, wszystko co będzie niezbędne do właściwej opieki. Jako doświadczony rodzic sugeruje rozważenie wypożyczenia bądź zakupu monitora oddechu. W obecnych czasach istnieją wypożyczalnie gdzie można przetestować sprzęt, a następnie zakupić model, który nam odpowiada - jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

          Mam nadzieje, że rozjaśniłam przydatność produktów, które powinny znaleźć swoje miejsce w wyprawce dla wcześniaka. Namawiam do wypytywania doświadczonych już rodziców, którzy mogą polecić nam miejsca do zakupów bądź swoje "wypracowane" sposoby na wcześniacze potrzeby. Nie bójmy się pytać lekarzy i położnych gdy mamy jakieś wątpliwości co do wyboru odpowiedniego smoczka lub butelki. Myślę, że rozsądny sprzedawca znający się na temacie, też powinien nam udzielić wyczerpujących odpowiedzi co do najpotrzebniejszych produktów dla wcześniaków.

Powyższe produkty dostępne w sklepie: www.dlawczesniaka.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl