Doradzimy i odpowiemy na wszystkie pytania!

Wyprawka dla wcześniaka cz.1

          Narodziny dziecka to jeden z najważniejszych momentów, w życiu każdego człowieka. Niezależnie od tego czy z przyjściem na świat tej małej istotki stajemy w nowej roli  rodziców, dziadków czy wujka i cioci - wszyscy czujemy się odpowiedzialni za dalsze losy małego człowieka. Gdy dziecko urodzi się przed czasem tym bardziej cała rodzina czuje się zagubiona i chce dowiedzieć się jak może pomóc w opiece nad delikatnym maluszkiem jakim jest wcześniak. Rozpoczynają się gorączkowe poszukiwania co może przydać się dziecku i jego świeżo upieczonym rodzicom w pierwszych dniach po porodzie.

         Zacznijmy od kilku słów teorii - wcześniak to dziecko urodzone przed 37 tygodniem ciąży. Im wcześniej przyjdzie na świat tym więcej jego narządów będzie niedojrzałych i wymagających wspomagania medycznego. W pierwszych dobach życia  lekarze będą musieli ocenić ogólny stan wcześniaka dlatego umieszczą go w inkubatorze i podłączą do specjalistycznej aparatury monitorując czynności życiowe. Rodzina odchodzi od zmysłów czując na zmianę ogromny strach oraz bezsilność. W dobie Internetu zaczynamy szukać w sieci wszelkich informacji na temat wcześniaków i ewentualnych komplikacji związanych z porodem przedwczesnym. Z doświadczenia radzę odstąpić od tych gorączkowych poszukiwań i zamówić darmowy egzemplarz "Niezbędnika rodzica wcześniaka" wydany przez Fundację Wcześniak Rodzice-Rodzicom. Jest to rzetelnie zebrana wiedza przekazana w przystępny sposób. Znaleźć tam można m. in. wyjaśnienie medycznych pojęć oraz informacje jak przetrwać pobyt w szpitalu i jak przygotować się na powrót do domu, jak również dodające otuchy w trudnych chwilach historie innych wcześniaków.

                                                                               

         Podstawową wiedzę już mamy, więc wracamy do maluszka, jego droga rozpoczyna się w inkubatorze, gdzie podjęto próbę odtworzenia warunków, które miał w łonie matki. Zadbano o odpowiednią temperaturę, dlatego w tym momencie dziecko nie potrzebuje ubranek - jedynie pieluszki jednorazowe, które zapewnią mu uczucie suchości i komfortu. Pieluszki występują w kilku rozmiarach wg przedziałów wagowych tak, aby jak najlepiej dopasować się do dziecka. Najmniejsze są przeznaczone dla wcześniaków o wadze od 450g. Zawarta w nich polimerowa wkładka ma dwie funkcje: po pierwsze jest bardzo chłonna, a po drugie wyjątkowo cienka, aby zminimalizować deformacje bioderek dziecka.

                                                                    


          Aby rzetelnie ocenić stan wcześniaka lekarze muszą wielokrotnie pobrać krew, a niekiedy poddać dzieci bolesnym zabiegom. W takich chwilach sprawdzają się smoczki uspokajające zapewniające dziecku poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie odpowiednio dobrany uspokajacz będzie stymulował mięśnie jamy ustnej, aby wspomóc odruch ssania. Wybierając smoczek zwróćmy uwagę, aby tarczka odpowiednio przylegała, nie zatykając noska. Większość uspokajaczy posiada plastikowe tarczki, jednak warto wiedzieć, że smoczki soothie są wykonane z jednego kawałka miękkiego silikonu, który nie powoduje odgnieceń. Dodatkowo kształt tarczki smoczka umożliwia jednoczesne korzystanie z sondy żywieniowej oraz donosowego CPAPu.

                                                       smoczek dla wcześniaka


       Często na oddziałach neonatologicznych w inkubatorach można dostrzec wcześniaki słodko śpiące w tzw. gniazdach niemowlęcych, które ułożeniem przypominają literę U. Poduszki stabilizacyjne otulają maluszka imitując łono matki. Tworząc warunki bezpiecznego gniazda minimalizujemy ryzyko wystąpienia mimowolnych skurczy kończyn (tzw. odruch Moro), zapewniając symetryczne napięcie mięśniowe. W łagodny sposób pozwalamy przejść dziecku z warunków łonowych do rozprostowanej pozycji ciała, zapewniając bezpieczny i wygodny sen. Na rynku spotkamy różne wielkości gniazd, należy je odpowiednio dobrać do aktualnej wagi i wzrostu dziecka dbając o właściwe podparcie ciała.                                                  Gniazdo niemowlęce


          Podsumowując, postarajmy się stworzyć wcześniakowi warunki najbardziej przypominające łono matki. Otoczmy go wielką miłością, zadbajmy o półmrok w pomieszczeniu, w którym przebywa, aby nie drażniło go mocne światło i otulajmy, aby czuł naszą bliskość przez cały czas. Jak tylko będzie to możliwe namawiam rodziców do rozpoczęcia kangurowania i kontaktu skóra do skóry, który umożliwia nawiązanie wyjątkowej bliskości potrzebnej tak samo Wam - rodzicom, jak i maleństwu.

Ciąg dalszy nastąpi.....

Powyższe produkty dostępne w sklepie: www.dlawczesniaka.pl

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl